APT80GP60J
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 600V 151A 462W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT80GP60J PDF
Type Description
Series:POWER MOS 7®
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
IGBT Type:PT
Configuration:Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):151 A
Power - Max:462 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.84 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)