NGB18N40CLBT4
Description
IGBT, 18A, 430V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
NGB18N40CLBT4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):430 V
Current - Collector (Ic) (Max):18 A
Current - Collector Pulsed (Icm):50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 4V, 15A
Power - Max:115 W
Switching Energy:-
Input Type:Logic
Gate Charge:-
Td (on/off) @ 25°C:-
Test Condition:-
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)