RGTV60TS65DGC11
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
650V 30A FIELD STOP TRENCH IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGTV60TS65DGC11 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 30A
Power - Max:194 W
Switching Energy:570µJ (on), 500µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:64 nC
Td (on/off) @ 25°C:33ns/105ns
Test Condition:400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):95 ns
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)