FGA40N65SMD
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IGBT FIELD STOP 650V 80A TO3PN
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGA40N65SMD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
Current - Collector (Ic) (Max):80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:349 W
Switching Energy:820µJ (on), 260µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:119 nC
Td (on/off) @ 25°C:12ns/92ns
Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):42 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)