SGP15N120XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 30A 198W TO220-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGP15N120XKSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Last Time Buy
IGBT Type:NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):52 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.6V @ 15V, 15A
Power - Max:198 W
Switching Energy:1.9mJ
Input Type:Standard
Gate Charge:130 nC
Td (on/off) @ 25°C:18ns/580ns
Test Condition:800V, 15A, 33Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)