STGF15H60DF
Description
IGBT 600V 30A 30W TO220FP
DataSheet
STGF15H60DF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 15A
Power - Max:30 W
Switching Energy:136µJ (on), 207µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:81 nC
Td (on/off) @ 25°C:24.5ns/118ns
Test Condition:400V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):103 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)