IRG7PH44K10DPBF
Description
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IRG7PH44K10DPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
Current - Collector (Ic) (Max):70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 25A
Power - Max:320 W
Switching Energy:2.1mJ (on), 1.3mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:200 nC
Td (on/off) @ 25°C:75ns/315ns
Test Condition:600V, 25A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):130 ns
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)