IXYH55N120A4
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT GENX4 1200V 55A TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYH55N120A4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
IGBT Type:PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):175 A
Current - Collector Pulsed (Icm):350 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 55A
Power - Max:650 W
Switching Energy:2.3mJ (on), 5.3mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:110 nC
Td (on/off) @ 25°C:23ns/300ns
Test Condition:600V, 40A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)