IXST24N60BD1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IGBT 600V 48A 150W TO268
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXST24N60BD1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
IGBT Type:-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
Current - Collector (Ic) (Max):48 A
Current - Collector Pulsed (Icm):96 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 24A
Power - Max:150 W
Switching Energy:1.3mJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:41 nC
Td (on/off) @ 25°C:50ns/150ns
Test Condition:480V, 24A, 33Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)