MGV1707150M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 12.5A 20.5MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MGV1707150M-10 PDF
Type Description
Series:MGV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):12.5 A
Current - Saturation (Isat):27A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):20.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.693" L x 0.665" W (17.60mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)