SDR0906-562KL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5.6MH 70MA 20 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SDR0906-562KL PDF
Type Description
Series:SDR0906
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:5.6 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):70 mA
Current - Saturation (Isat):150mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):20Ohm Max
Q @ Freq:100 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max):0.248" (6.30mm)