VLS201612ET-6R8M-CA
Description
FIXED IND 6.8UH 600MA 708 MOHM
DataSheet
VLS201612ET-6R8M-CA PDF
Type Description
Series:VLS-E-CA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):580mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):708mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)