SDR7030-471K
Description
FIXED IND 470UH 220MA 2.8OHM SMD
DataSheet
SDR7030-471K PDF
Type Description
Series:SDR7030
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):220 mA
Current - Saturation (Isat):230mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.8Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)