AMPLA1004S-220MT
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 22UH 5A 74 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AMPLA1004S-220MT PDF
Type Description
Series:AMPLA1004S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Carbonyl Powder
Inductance:22 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5 A
Current - Saturation (Isat):7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):74mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)