SRR4011-470YL
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 47UH 480MA 1.25OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR4011-470YL PDF
Type Description
Series:SRR4011
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:47 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):480 mA
Current - Saturation (Isat):400mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.25Ohm Max
Q @ Freq:10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:18MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.051" (1.30mm)