SP1210R-124J
Description
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM
DataSheet
SP1210R-124J PDF
Type Description
Series:SP1210R
Material - Core:Ferrite
Inductance:120 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):147 mA
Current - Saturation (Isat):118mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):9.6Ohm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)