NRS5024T6R8MMGJV
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 96 MOHM SMD
DataSheet
NRS5024T6R8MMGJV PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):2.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):96mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:28MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)