SC75B-150
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 2.75A 90 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SC75B-150 PDF
Type Description
Series:SC75B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.75 A
Current - Saturation (Isat):1.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)