SCRH62-6R3
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.3UH 1.62A 100 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCRH62-6R3 PDF
Type Description
Series:SCRH62
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:6.3 µH
Tolerance:-20%, +40%
Current Rating (Amps):1.62 A
Current - Saturation (Isat):1.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)