IMS05ST390K
Description
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH
DataSheet
IMS05ST390K PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):205 mA
Current - Saturation (Isat):180mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.93Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:29MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)