PE-0805CM331JTT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330NH 300MA 1.28 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-0805CM331JTT PDF
Type Description
Series:0805CM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:330 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.28Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:775MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max):0.062" (1.58mm)