IMS05SH100K
Description
FIXED IND 10UH 220MA 1.62 OHM TH
DataSheet
IMS05SH100K PDF
Type Description
Series:IMS-5
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron Powder
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):220 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.62Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:46MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)