PM1812-R18K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 700MA 240MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM1812-R18K PDF
Type Description
Series:PM1812
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:180 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):240mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:220MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:25.2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)