PE-1008CM272GTT
Description
FIXED IND 2.7UH 150MA 7.7 OHM
DataSheet
PE-1008CM272GTT PDF
Type Description
Series:1008CM
Material - Core:Ceramic
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):150 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7.7Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:90MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.090" (2.29mm)