9250-106-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10MH 24MA 137 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
9250-106-RC PDF
Type Description
Series:9250
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):24 mA
Current - Saturation (Isat):14mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):137Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:470kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)