SCB75F-100
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 2.7A 70 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCB75F-100 PDF
Type Description
Series:SCB75F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):1.56A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):70mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.291" L x 0.291" W (7.40mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)