
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AIUR-11 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 5.6 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | 5.6A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 25mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.375" Dia (9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.450" (11.43mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of AIUR-11-5R6M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 150NH 41A 1.2 MOHM SMD
FIXED IND 150NH 450MA 250MOHM SM
FIXED IND 100UH 145MA 4.7 OHM
XTAL OSC VCXO 90.0000MHZ HCSL
FIXED IND 5.6UH 1.6A 25 MOHM TH
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
MINI-COM KEYED (B-RD) DUPLEX LC