
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P1170NL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 3.4 A |
| Current - Saturation (Isat): | 3.4A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 40mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 14MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P1170.183NLT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 13NH 160MA 2 OHM SMD
FIXED IND 500NH 36A 1.5 MOHM SMD
FIXED IND 27UH 21A 10 MOHM TH
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ HCSL
MUX, 4-FUNC, 2 LINE INPUT, TTL
FIXED IND 18UH 3.4A 40 MOHM SMD