UP5S-330-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 33UH 2.8A 60 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
UP5S-330-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™ 5S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:33 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.8 A
Current - Saturation (Isat):4.25A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):60mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:10MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.724" L x 0.591" W (18.40mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)