
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 160R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 27 µH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 145 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 6.1Ohm Max |
| Q @ Freq: | 47 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 17MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 160R-273GS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.7MH 250MA 5.8 OHM TH
FIXED IND 330NH 180MA 3.6 OHM
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM
FIXED IND 27UH 145MA 6.1 OHM SMD
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
KIT EVALUATION FOR MAX5889
BALUN TRANSFORMERS