
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Phenolic |
| Inductance: | 18 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 1.32 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 70mOhm Max |
| Q @ Freq: | 40 @ 50MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.085" (2.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of 1008-180J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.3NH 1.3A 80 MOHM SMD
FIXED IND 27UH 140MA 2.4 OHM SMD
FIXED IND 100UH 312MA 3.12 OHM
FIXED IND 5.6UH 3.8A 51 MOHM SMD
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN SOCKET 56P 0.1 GOLD PCB R/A
FIXED IND 18NH 1.32A 70 MOHM SMD