
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HCT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 4.2 µH |
| Tolerance: | ±25% |
| Current Rating (Amps): | 9.83 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 7.9mOhm Max |
| Q @ Freq: | 24 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 100MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.615" L x 0.600" W (15.62mm x 15.24mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.370" (9.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of HCT-374 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.8UH 10A 7.2 MOHM SMD
FIXED IND 56UH 195MA 2.6 OHM TH
FIXED IND 1.8UH 550MA 550 MOHM
SENSOR 2000PSIS M12 5V
FIXED IND 4.2UH 9.83A 7.9 MOHM