LPC-120-AAA
Manufacturer
ATC
VIGOR # :
Description
LIQUID LEVEL PUMP CONTROLLER
Catalog
Controllers - Liquid, Level
DataSheet
LPC-120-AAA PDF
Type Description
Series:LPC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Level
Voltage - Supply:120VAC
Sensitivity:1kOhm ~ 100kOhm
Features:Adjustable Sensitivity
Distance - Control To Sensor (Max):-
Output Type:Relay
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:5A @ 240VAC
Mounting Type:Socketable
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C