Z8F021ASH020EG2156
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
DataSheet
Z8F021ASH020EG2156 PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:IrDA, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:17
RAM Size:512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)