
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 18F |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 48MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 24 |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.2V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 10x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1600 |
Current price of PIC18F2550T-I/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20TSSOP
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP
FUSE BRD MNT 2A 350VAC 100VDC
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40VQFN
ENET MMJ RJ45/RJ45 0.5M