
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVR® DA |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 24MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 41 |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 18x12b; D/A 1x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 48-TQFP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of AVR64DA48-I/PT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 52LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
DC DC CONVERTER 6.5V 3W
2MM DOUBLE ROW MALE IDC ASSEMBLY
COPPER PATCH CORD, CAT 6A, OFF W