
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C8051F82x |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Core Processor: | 8051 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 25MHz |
| Connectivity: | SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 13 |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | - |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of C8051F829-GSR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 52LQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP
CONN ADAPT BZ JACK TO SMA PLUG
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SOIC
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP