
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RX651 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | RXv2 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 41 |
| Program Memory Size: | 768KB (768K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 10x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-LFQFP (10x10) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of R5F56517FDFM#10 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 145TFLGA
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40DIP
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16SSOP
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 64LFQFP
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP
RECT W/G TERM MED POW, 3.30-4.90