
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S08 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | S08 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, SCI, SPI |
| Peripherals: | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 31 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 48-QFN-EP (7x7) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of MC9S08LL16CGTR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
CONN RPC3.50 PLUG STR 50OHM
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 1.64'