PIC16C65A-10/P
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
DataSheet
PIC16C65A-10/P PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:33
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:OTP
EEPROM Size:-
RAM Size:192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
Data Converters:-
Oscillator Type:External
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)