DSPIC33FJ16MC101-I/P
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP
DataSheet
DSPIC33FJ16MC101-I/P PDF
Type Description
Series:dsPIC™ 33F
Package:Tube
Core Size:16-Bit
Speed:16 MIPs
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O:15
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 4x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)