
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | dsPIC™ 33F |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | dsPIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 40 MIPs |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 21 |
| Program Memory Size: | 6KB (2K x 24) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 6x10b; D/A 2x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 36-VFTLA Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 36-VTLA (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of DSPIC33FJ06GS202AT-I/TL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28DIP
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 36VTLA
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC