SPC563M64L5COBR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
SPC563M64L5COBR PDF
Type Description
Series:SPC56
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Core Processor:e200z3
Core Size:32-Bit
Speed:64MHz
Connectivity:CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:80
Program Memory Size:1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:94K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.14V ~ 1.32V
Data Converters:A/D 32x12b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)