PIC16LF1703-E/SL
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16LF1703-E/SL PDF
Type Description
Series:PIC® XLP™ 16F
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:32MHz
Connectivity:I²C, LINbus, SPI
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:12
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)