
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Kinetis K50 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 100MHz |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals: | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 96 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 25x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (20x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PK50N512CLQ100 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP
IC MCU 32BIT 256KB MROM 144LQFP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44TQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 8SO
IC FPGA 475 I/O 672FBGA
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP