
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RX65N |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Core Processor: | RXv2 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 120MHz |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 111 |
| Program Memory Size: | 768KB (768K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 29x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Supplier Device Package: | 144-LFQFP (20x20) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of R5F565N7FDFB#30 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44PLCC
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
IC MCU 32BIT 768KB FLSH 144LFQFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP
MICROFIT 3.0 SR R-S 4CKT 300 MM
C/A SLIVER 2.0 1C LTL TO LTL 33A