CY8C24123-24PI
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
DataSheet
CY8C24123-24PI PDF
Type Description
Series:PSOC®1 CY8C24xxx
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:M8C
Core Size:8-Bit
Speed:24MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
Program Memory Size:4KB (4K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.25V
Data Converters:A/D 2x14b; D/A 2x9b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)