DSPIC33FJ06GS101AT-E/SO
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 18SOIC
DataSheet
DSPIC33FJ06GS101AT-E/SO PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Core Processor:dsPIC
Core Size:16-Bit
Speed:40 MIPs
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:13
Program Memory Size:6KB (2K x 24)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 6x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)