PIC16F874-04E/L
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
DataSheet
PIC16F874-04E/L PDF
Type Description
Series:PIC® 16F
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Core Processor:PIC
Core Size:8-Bit
Speed:4MHz
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:33
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:128 x 8
RAM Size:192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:External
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)