
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 24F |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 16-Bit |
| Speed: | 32MHz |
| Connectivity: | I²C, PMP, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 21 |
| Program Memory Size: | 48KB (16K x 24) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 10x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC24FJ48GA002T-I/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
IC MCU 16BIT 128KB MROM 100LQFP
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 28SOIC
IC FPGA 172 I/O 484FBGA
DISP 14SEG 0.54" DBL RED 18DIP